راز‌هایی برای موفقیت درقبل و بعد ازدواج

زن و مرد باید قبل از ازدواج به طور کامل با روحیات همدیگر آشنا شوند و عجولانه وارد زندگی مشترک نشوند

ازدواج مسئله بسیار مهمی است که در زندگی اکثر آدمها وجود دارد. داشتن یک ازدواج خوب مستلزم دانش کافی قبل از ازدواج و همچنین رعایت نکاتی بعد از ازدواج است. امروز در نیک صالحی می خواهیم رازهایی برای رسیدن به موفقیت در ازدواج را برای شما عنوان کنیم.

رازهای موفقیت در ازدواج

زندگی مشترک افقی روشن و جلوه‌گاهی زیبا برای تولدی دوباره است؛ مشروط بر آنکه وجوه ضروری این اشتراک، یعنی توانایی‌ها و مهارت‌های خاص و سازنده در تفکر، بینش و عملکرد انسان وجود داشته باشد تا هنگام لزوم، به یاری او بیاید و مشکلات، اختلافات و نقاط ضعف و کاستی‌های زندگی مشترک را برطرف نماید.

موفقیت در ازدواج

روش های موفقیت در ازدواج

اگر زندگی مشترکی که براساس پیوندی مقدس بین زن و مرد صورت پذیرفته، با عدم توانایی‌ها و مهارت‌های هر دو نفر یا حتی یکی از آنها روبه‌رو شود، به طور مسلم، ادامه آن با تلخکامی، ناراحتی، تنش و …. خواهد بود.

۱- دیدگاه زنان و مردان نسبت به ارتباط و مسائل زناشویی کاملاً متفاوت است.

این تفاوت که در واقع مهم‌ترین تفاوت دیدگاهی بین زن و مرد می‌باشد، ریشه زیستی دارد این رابطه در زنان با عواطف مثبت و احساسات گره خورده است؛ در حالی که برای مردها، بیشتر جنبه‌های فیزیولوژیک دارد. دیگر آن‌که، جنبه‌های عاطفی در مردها، بسیار کمتر از زن‌هاست.

این تفاوت‌ها و عدم آگاهی از آنها، گاهی موجب سوء تفاهم و بر هم خوردن روابط میان زن و شوهر می‌شود.

۲- استقلال برای مردان اهمیت بسیاری دارد.

استقلال مردها از موارد قابل توجه در زندگی مشترک است. آنها مایلند و می‌خواهند در مورد مسائل مالی، معاملات و سایر موارد مشابه، مستقل عمل کنند و مخالفت همسر یا عدم توجه وی به این نکته، مشکلات و موانعی در زندگی مشترک ایجاد خواهد کرد؛ زیرا مرد تصور می‌کند به احساس استقلالش لطمه خورده است.

۳- زنان می‌خواهند مورد حمایت باشند و به این حمایت اهمیت می‌دهند.

چانچه زن حس کند از طرف همسرش مورد بی‌توجهی و بی‌مسؤولیتی قرار گرفته، به شدت آزرده می‌شود و واکنش‌های عاطفی شدید نشان می‌د‌هد؛ زیرا برای زن‌ها اهمیت بسیاری دارد. که همسرشان به آنان احترام بگذارد و به سلامت و عقیده آنان اهمیت دهد.

رموز موفقیت در ازدواج

۴- مدیریت خانه برای مردها بسیار مهم است.

با مراجعه به فرهنگ‌های مختلف در جوامع گوناگون، خواهیم دید که «مرد» به عنوان قدرت اول خانواده شناخته شده است که البته این مسأله را باید جدای از تبعیض‌های میان زن و مرد به حساب آورد. در خانواده‌هایی که زن بدون نظرخواهی و مشورت همسرش درباره مسائل خانوادگی تصمیمی می‌گیرد، یا این که قدرت اول خانواده است، معمولاً مشکلات گوناگونی مشاهده می‌شود که یکی از آنها آسیب دیدن احساس مرد از خود می‌باشد. البته این که مرد، قدرت اول خانواده باشد، بدان معنا نیست که در یک نقش دیکتاتور ظاهر شود؛ بلکه منظور مدیریتی است که باید بر عهده او قرار گیرد.

۵- صحبت کردن و ارتباطات اجتماعی برای زنان مهم است.

زن‌ها با دور هم جمع شدن و صحبت کردن، بسیاری از نگرانی‌ها، استرس‌ها و ناراحتی‌های خود را تعدیل و تخلیه می‌کنند. تمایل به ارتباطات اجتماعی و حرف زدن در زنان بیشتر از مردان است و اگر درک و آگاهی زن و مرد نسبت به این خصوصیت ضعیف باشد، مطمئناً آنان را دچار سوء تفاهم‌های جدی در زندگی مشترک خواهد نمود.

۶- نگاه مردان به مسائل، کلی‌تر است.

مردها معمولاً وارد جزئیات و نکات ظریف نمی‌شوند، در حالی که زن‌ها به عمق مسائل و اجزای ریز در ارتباطات و دیگر موارد، توجه زیادی دارند. این خصوصیات متفاوت معمولاً موجب می‌شود زن تصور کند مرد نسبت به بسیاری از مسائل بی‌دقت و بی‌توجه است و مرد نیز همسرش را فردی حساس و ریزبین بداند که همیشه ذهن خود را درگیر موارد و مسائل پیش‌پا افتاده و کم‌اهمیت، می‌کند.

روش های رسیدن به موفقیت در ازدواج

۷- جذابیت‌های فیزیکی و آراستگی‌ برای مردها بسیار اهمیت دارد.

مردها بیش از زن‌ها تحت تأثیر جذابیت‌های فیزیکی و آراستگی زن قرار می‌گیرند که این نیز یکی دیگر از تفاوت‌های مهم آنهاست.

۸- زن‌ها عاطفی‌تر از مردها هستند.

یکی دیگر از تفاوت‌های عمده زن و مرد، عاطفی‌تر بودن زنان است و این انتظاری است که زن‌ها از مردها نیز دارند! مثلاً زنی که همواره تاریخ دقیق روز ازدواج، تاریخ تولد همسر، مکان آشنایی و …را به یاد دارد و چه بسا به مناسبت‌ آنها برای همسر خود هدیه‌هایی هم تهیه می‌کند، وقتی با شوهری روبه‌رو می‌شود که نسبت به این مسائل بی‌اعتنا یا فراموشکار است.

احساس می‌کند همسرش نسبت به او بی‌‌علاقه و بی‌اهمیت است. متأسفانه ادامه چنین تفکرات منفی و برخوردهای احساسی در اندک مدتی موجب بروز سوءتفاهم و دلسردی از زندگی مشترک می‌شود. لذا آگاهی از این نکات ضمن آن‌که از ناراحتی‌های بسیاری جلوگیری می‌کند، مهارت در زندگی مشترک را رشد می‌دهد و فرد را به موفقیت می‌رساند.

۹- مهارت در همدلی با افراد.

همدلی با افراد مهارت خاصی می‌خواهد و موجب برقراری ارتباط عمیق و صمیمی با دیگران می‌شود. گاهی اوقات افراد تصور می‌کنند، تفاهم به این معناست که ما با طرف مقابل، کاملاً همفکر و هم‌عقیده باشیم؛ در حالی که چنین تصوری از پایه و اساس اشتباه است، زیرا هیچ‌گاه نمی‌توان دو انسان را یافت که به طور کامل شبیه یکدیگر باشند.

بد نیست ۶ سوال مهم که قبل از ازدواج باید بپرسید را بدانید

برای یکی ازدواج موفق و ماندگار باید یک سری سوالات مهم را از مرد مورد علاقه تان بپرسید.

موفقیت در ازدواج

رازهای موفقیت در ازدواج

مشاوره با یک روان‌شناس مجرب در این زمینه است تا هم با کمک او این شناخت افزایش یابد و هم در صورتی که این پرسش‌ها تردیدی در ما ایجاد کرده، بتوانیم با او در میان بگذاریم و کمک بگیریم.

نکته دیگر اینکه همه سؤالات برای دختر و پسر مشترک است، به‌جز سؤالاتی که در مقابلشان نوشته شده که مخصوص دختران یا پسران است.

اولین سوال مهم قبل از ازدواج : برنامه‌ریزی برای آینده

برنامه آینده‌تان، هم در زمینه کاری و هم در زمینه تحصیلی چیست؟ چقدر از زمانتان را می‌توانید صرف خانواده‌تان کنید، به این معنا که چه موقعی در خانه حضور دارید و چقدر می‌توانید مرخصی بگیرید و تعطیلات داشته باشید؟ بعد از ازدواج در کجا زندگی خواهیم کرد؟ کارهای عادی و روزمره که از همدیگر انتظار داریم انجام دهیم، چیست؟

دومین سوال مهم قبل از ازدواج : مسائل مالی

در حال حاضر هر ماه تقریباً چقدر درآمد دارید؟ (توجه: در صورتی که دختر هستید، این سؤال را حتماً از خواستگارتان بپرسید و اگر پسر هستید و دختری که به خواستگاری‌اش رفته‌اید دارای شغل است، با احتیاط این سؤال را بپرسید تا این شبهه برای او ایجاد نشود که شما به‌خاطر اینکه او شاغل است و درآمدی دارد، به خواستگاری‌اش رفته‌اید) چه کسی مسئول هزینه‌های امور خانه است؟‌آیا هردویمان باید کار کنیم؟

سوالات مهم قبل از ازدواج

سومین سوال مهم قبل از ازدواج : ارتباط

‌آیا عادت دارید که بعد از بروز مشکل درموردش صحبت کنید یا در فکر فرو می‌روید؟ به نظر شما ارتباط مناسب همسران باید چگونه باشد؟ آیا شما حاضرید که در صورت به‌وجود آمدن اختلافی که خودمان قادر به حل درست آن نیستیم، نزدمشاور برویم؟

چهارمین سوال مهم قبل از ازدواج : خلق‌وخو

شما استرستان را چطور کنترل می‌کنید و با بحران‌هایی که به ناگهان در زندگی ایجاد می‌شوند، چگونه مواجه می‌شوید؟ آیا به ناگهان منفجر می‌شوید یا به عقب برمی‌گردید و با خونسردی به مسئله نزدیک می‌شوید یا بین این دو؟

پنجمین سوال مهم قبل از ازدواج : پزشکی و بهداشتی

‌آیا در خانواده‌تان مشکل حاد بیماری وجود داشته است؟ ‌آیا شما خودتان دچار بیماری خاصی هستید یا اینکه سابقه بیماری سختی را داشته‌اید؟ ‌آیا شما سیگار می‌کشید؟

ششمین سوال مهم قبل از ازدواج : مراسم ازدواج

به نظر شما مراسم ازدواج چگونه باید باشد؟ چقدر هزینه برای این مراسم صرف کنیم؟ چند نفر برای این مراسم دعوت شوند؟ چه کسی مسئول سازمان‌دهی این مراسم است؟

منبع

دیدگاهتان را بنویسید