استحمام در دوران قاعدگی

استحمام در دوران قاعدگی هیچ گونه خطری را برای خانم ها به همراه ندارد، به گونه ای که تمام پزشکان توصیه می کنند خانم ها در این دوران روزانه استحمام داشته باشند.

♦️دکتر محمدرضا صفری نژاد ، متخصص اورولوژی با بیان اینکه استحمام و شست و شوی محل ترشحات در دوران قاعدگی ضروری است، گفت: به خانم ها توصیه می شود روزانه استحمام داشته باشند.

وی درباره اخبار منتشر شده در شبکه های مجازی مبنی براینکه استحمام خانم ها در دوران قاعدگی موجب بروز عفونت رحم، نازایی، سرطان رحم و پستان می شود، گفت:
«این یک باور بسیار غلط و غیر علمی است که متاسفانه در بین برخی از خانم ها رایج است و آنها در این دوران از استحمام و شست وشوی محل ترشحات دوران قاعدگی خودداری می کنند.

در زمان پریود حمام کردن هیچ مانعی ندارد . آون زمانی که حمام کردن بد بود دوره مادر بزرگهاست که حمامها حوضچه ای بود . همه میرفتن تو یک آب نه الان که آب تمیز از بالا تا پایین شما رو تمیز می کنه . اتفاقا حمام کردن بسیار خوب و ارامش بخشه و یکی از نکات بهداشتی در زمان پریود دوش گرفتن روزانه و عوض کردن مداوم نوار بهداشتیه . در این دوران نگرانیها را از خودتان دور کنید . ریلکس باشید . ورزش کنید . استراحت کنید و از لبنیات و میوه و سبزیجات استفاده کنید .
♦️شستشوی ناحیه تناسلی با آب معمولی و خشک نگه داشتن آن و پوشیدن لباس های راحت، بهترین راه پیشگیری از بروز عفونت های قارچی است
زیرا اگر ترشحات در ناحیه ای از بدن از جمله کشاله ران تجمع یابد، موجب رشد باکتری و قارچ در بدن می شود.

♦️به خانم ها توصیه می شود در دوران قاعدگی از مصرف داروهای واژینال و برقراری ارتباط جنسی خودداری کنند؛ زیرا دهانه رحم در این دوران باز است و احتمال بروز عفونت ها افزایش می یابد.»

♦️لذا حمام كردن در دوران قاعدگی نه تنها ضرر ندارد، بلكه لازم است. البته باید از نشستن در كف حمام خودداری کرد و تا حد امكان به شكل ایستاده حمام نمود تا بدن به آلودگی های میكروبی كف حمام آلوده نشود.

اما لازم است بدانید که در دوران قاعدگی باید از شنا در استخر یا دریا اجتناب کرد.

پس از عادت ماهیانه نیز ( در دین اسلام ) غسل کردن و پاکیزگی کامل جسم و جان تولدی دوباره به شما خواهد داد

منبع

دیدگاهتان را بنویسید